Ventilacija i klimatizacija

Ventilacija vam omogućava da uživate u unutrašnjosti svog doma i održavate dobar kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru a takođe doprinosi zdravlju ukućana.

Svrha ventilacionih sistema

Svaki sistem ventilacije i klimatizacije ima dve različite uloge, on izbacuje vazduh iz kuće napolje i uvlači svež vazduh u kuću. Funkcija izvlačenja vazduha služi za ispuštanje mirisa, viška vlage i zagađenja prisutnih u kućnom vazduhu. Funkcija uvlačenja svežeg vazduha spolja služi za zamenu ustajalog vazduha čistim vazduhom. Ove dve istovremene radnje igraju važnu ulogu u redovnom obnavljanju vazduha koji udišete u zatvorenom prostoru.

Problemi neadekvatne ventilacije

Neadekvatna ventilacija neizbežno stvara prekomernu vlažnost vazduha koju izazivaju tuševi, tople kupke i kuvanje. Prekomerna vlaga u kući može prouzrokovati mnoge probleme poput kondenzacije na prozorima, prevremenog propadanja kuće i širenja plesni koji štetno deluju na vaše zdravlje.

Drugi aspekt neadekvatne ili nedovoljne ventilacije je povećana koncentracija (hemijskog i biološkog) zagađenja sadržanog u vazduhu. Na primer, izvođenje velikih radova u prostorijama, presvlačenje ili demontaža delova nameštaja, korišćenje opreme sa gorionikom na gas ili bavljenje bilo kojim drugim sličnim aktivnostima ubrzano pogoršava kvalitet vazduha u zatvorenim prostorima kada nedostaje ventilacija.

Problemi prekomerne ventilacije

Treba izbegavati preterivanje jer prekomerna ventilacija donosi novi vid  problema. Preveliki sistem suočiće se sa svim problemima kontaminacije ali morate biti svesni da će prekomerna ventilacija zimi doneti velike količine hladnog i vrlo suvog vazduha u dom. To će rezultirati nelagodnošću uzrokovanom strujanjem hladnog vazduha i većim troškovima grejanja. Pored toga, veoma suv vazduh takođe može dovesti do zdravstvenih problema poput suvih očiju i krvarenja iz nosa. Izabrani sistem ventilacije mora postići ravnotežu između izbacivanja izvora zagađivanja na odgovarajući način i uvlačenja dovoljno svežeg vazduha. 

Ventilacioni sistemi  u novim kućama i zgradama 

Ventilacioni sistemi su neophodni za novoizgrađene domove, što se može objasniti kroz dve relativno novije pojave:

Prvi fenomen je smanjenje prirodne ventilacije. Stare kuće nisu koristile mehaničku ventilaciju, ventilacija se obavljala prirodnim putem otvaranjem prozora i pomoću infiltracije vazduha prisutnog u spoljnim zidovima. Današnje, nove kuće su mnogo bolje izolovane i gotovo nepropusne za spoljni vazduh, što nudi povećanu udobnost i niže račune za energiju. Otvaranje nekoliko prozora više nije efikasno sredstvo za obezbeđivanje odgovarajuće ventilacije. Samo mehanička ventilacija se može koristiti za postizanje adekvatne ventilacije zimi.

Druga pojava je sve veći broj zagađivača u novim domovima. Novi domovi sadrže sve više i više kompozitnih materijala koji se sastavljaju pomoću lepkova koji sadrže otrovne materije poznate kao VOC (isparljiva organska jedinjenja), poput ploča od iverice koje se koriste za izgradnju kuhinjskih ormarića, zaptivnih materijala ili sveže boje na unutrašnjim zidovima. 

Imajte na umu da ako u vašem domu koristite opremu za sagorevanje, kao što je kamin ili peć na ulje, može biti potrebno instalirati dodatni dovod svežeg vazduha na već postojeći sistem. Takođe je obavezna ugradnja detektora ugljen monoksida.

Morate posebno obratiti pažnju  i na prisustvo radona u zemlji. Radon je gas prirodno prisutan u zemlji koji može značajno povećati rizik od nastanka raka pluća kad se nađe u velikim koncentracijama. Kada se otkriju visoki nivoi radona, adekvatna ventilacija je efikasno rešenje za smanjenje koncentracije radona u podrumu kuće.

 

Posted in Dom

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *