Sve češće se u javnosti može čuti, naročito od strane lekara specijalista, kako svakodnevni stres i ubrzan tempo života uzrokuju pojavu bolesti srca kod sve mlađih i mlađih ljudi. Upravo iz ovog razloga, rano otkrivanje smetnji u normalnom radu najbitnijeg mišića u telu jeste krucijalno za pravilno lečenje pacijenta. Eho ili ultrazvuk srca je prvi izbor lekara kada su u pitanju dijagnostika i kontrola srčanih oboljenja, jer se ovim pregledom dobija veliki broj informacija i kompletna slika rada srca. Ultrazvuk srca je potpuno bezbolna i bezbedna metoda kojom se kardiološki problemi mogu otkriti čak i u najranijoj fazi.
Kada je potrebno uraditi ultrazvuk srca i kojim pacijentima se to preporučuje?
Ultrazvuk srca nije deo standardnog sistematskog pregleda. Njega će predložiti lekar specijalista ukoliko se pacijent požali na specifične tegobe. Kao signali za uzbunu smatraju se simptomi andine pektoris, pre svega stezanje i bol u grudima, otežano disanje i zamor pri lakšem naporu. Lekar će preporučiti ovaj pregled i pacijentima koji su imali akutni infarkt miokarda, neku hiruršku intervenciju na velikim krvnim sudovima ili pate od povišenog krvnog pritiska (hipertenzije). Ultrazvuk srca je izuzetno pouzdan i i prilikom otkrivanja nepravilnog rada srca u celini, jer se uz pomoć njega može ispratiti rad srčanih zalistaka, smanjena pokretljivost srca ili nepokretljivost nekih delova srčanog mišića, a sve to u realnom vremenu. Zalisci, koji predstavljaju listiće koji se otvaraju i zatvaraju, propuštajući krv kroz srčane komore, mogu biti nedovoljno aktivni usled zadebljanja ili kalcifikacije, pa tako biti i uzrok ozbiljnih zdravstvenih tegoba. Lekar će ultrazvukom utvrditi da li je tzv. „ishrana“ srca pravilna, da li zalisci normalno funkcionišu ili prouzrokuju šum. Najzad, ovim pregledom se utvrđuje da li u srčanom mišiću postoje šupljine i da li eventualno postoji neka masa koju treba hirurški ukloniti.
Kako izgleda ultrazvučni pregled srca?
Za ultrazvuk srca nije potrebna posebna priprema. Pacijent može potpuno normalno da unosi hranu i tečnost, a lekari preporučuju da ne menja svoju rutinu pre pregleda, kako bi rezultati bili što verodostojniji. Ovaj pregled je potpuno bezbolan. Pacijent leži na leđima ili na levom boku, a lekar na kožu nanosi gel koji služi za bolju provodljivost ultrazvučnih talasa. Zatim plastičnim uređajem (sondom) koja emituje te talase prelazi preko regije srca i prati sliku na monitoru ispred sebe. Pregled može trajati između 20 i 30 minuta. Za to vreme će lekar sa pacijentom diskutovati o onome što vidi na licu mesta, a konačno mišljenje će dati u izveštaju na kraju pregleda. Uprkos uvreženom mišljenju, ultrazvuk srca je potpuno bezbedan i ne zrači. Jedina neprijatnost koju pacijent može imati je hladan gel na koži i pritisak sonde, kako bi se dobila jasnija slika srca.
Upravo zato što je neškodljiv i vrlo precizan, ultrazvuk srca se preporučuje kao kontrolni pregled na svakih 4 do 6 meseci, naročito pacijentima sa hroničnim tegobama. Tako lekar ima mogućnost ranog otkrivanja i praćenja svih promena u izgledu, veličini i radu srca, pa ultrazvučne preglede nije preporučljivo preskakati ili izbegavati.