Probiotik za decu-da ili ne 

Balansiran i zdrav digestivni i gastrointestinalni trakt važan je kako za odrasle, tako i za decu. Svako dete, zapravo svaki čovek ima jedinstveni crveni sistem, koji zavisi od ishrane, ali i onoga što nam je majka priroda podarila. Kako se imuni sistem deteta formira još dok je u majčinom stomaku, važno je znati kako on može da se poboljša po rođenju i održi u dobrom stanju.

U stomaku majke je bezbedno, ali…

Tokom trudnoće, dok dete još boravi u stomaku izgrađuje se njegov imuni sistem. Imune ćelije majke postaju sastavni deo organizma bebe. Od celokupnog zdravlja majke zavisi i celokupan organizam bebe, zato što se tokom porođaja putem vaginalnog kanala mikroflora majke prenosi na bebu. Kako savremeni život podrazumeva neretko brzu i nezdravu ishranu, na koju nisu imune ni trudnice, dešava se da na taj način narušavaju zdravlje flore. Slatkiši, industrijska hrana samo su neke od stavri koje bi mogle da utiču na disbalans bebine crevne flore. Kako bi se ona vratila u ravnotežu, lekari od najranijeg uzrasta preporučuju probiotik za decu. 

Može li priroda da pomogne

Probiotik za decu se savetuje i u slučajevima, kada se majka tokom trudnoće u nekoliko navrata lečila antibioticima. Kada je crevna flora narušena, kod dece se javljaju grčevi u stomaku, proliv ili ređe zatvor.  Svakako da je prva opcija, ove neugodnosti kod dece, pokušati sanirati ishranom. Za održavanje balansa crevne mikroflore valjalo bi imati uravnoteženu ishranu bogatu probiotskim mlečnim proizvodima, poput  fermentisanih mlečnih proizvoda kao što su jogurt, kefir, kiselo mleko i razni sirevi, ali ni probiotik za decu ne bi trebalo zanemariti, naročito kada se ishranom ne mogu sanirati simptomi bolesnih creva.

Koji probiotik za decu izabrati

Najbolje ispitane probiotske bakterije, koje su efikasne i bezbedne za primenu kod dece su mlečno kiselinske bakterije Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis. Probiotik za decu koji sadrži ove bakterije je najbolji izbor je se obe bakterije nalaze u detetovim crevima kao prirodni stanovnici. Ne samo da ovaj probiotik za decu uspostavlja ravnotežu creva, već i obnavlja oštećenu crevnu sluznicu i normalizuje rad creva. Kod dece koja se često leče antibioticima i koja nemaju uravnoteženu ishranu uglavnom se preporučuje probiotik za decu. Jedino tako mogu biti pošteđenih neprijatnih bolova u stomaku i dijareje. Osim toga redovna primena probiotika može da umanji potrebu za antibioticima, ublaži neprijatan bol koji izaziva uzimanje antibiotika i ojača imuni sistem.

Otkud deci toliko bakterija

Kao što smo rekli još dok je u stomaku i na samom porođaju dete dolazi u kontakt sa bakterijama. Kolonizacija njegovih creva bakterijama počinje odmah čim se rodi, dok već od treće godine crevna flora dece počinje da liči na floru odraslih. Ipak, veruje se da se najveća kolonizacija dešava upravo u vreme samog porođaja, kada bakterije iz rodnog kanala dospevaju do bebe. Od ove pojave izuzete su jedino bebe koje su na svet došle carskim rezom. Na taj način one nisu imale priliku da dođu u kontakt sa majčinim bakterijma. Ali to ne znači da njima neće biti potreban probiotik za decu. Takav vid porođaja kod bebe može da izazove disbiozu, odnosno neadekvatni razvoj mikroflore creva. To može da se desi i bebama koje su se prevremeno rodile. Inače, ove bebe su podložnije infekcijama, alergijama i drugim bolestima. Zato se i njima savetuje probiotik za decu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *