Problemi današnjice poput velikog procenata nezapošljenih, ali i problemi zapošljenih poput nedovljnog i neredovnog isplaćivanja i slično dovode do konstantnog stresa i iscrpljenosti organizma usled uznemirenosti, anksioznosti, a sve to opet dovodi do problema sa varenjem, migrenom, glavoboljom, nesanicom i depresijom. Ni studenti nisu u boljoj situaciji suočeni, upravo sa pomenutim problemima pored već svojih stresnih ispita i obaveza na fakultetu.
Ovako složena ekonomska pitanja neće se rešiti sama od sebe, ali na nama je da upravo redovnom fizičkom aktivnošću probamo da očuvamo svoje zdravlje.
U nastavku teksta govorićemo zbog čega je sobni bicikl dobar partner u očuvanju zdravlja i koje su prednosti posedovanja ovakve naprave u kući.
1. Sobni bicikl i početnici
Ova sprava je odlična za ljude koji nisu u formi, a na vrlo jednostavan način će kondiciju i formu vremenom steći. Takođe, sobni bicikl je savršena naprava ako ste od onih koji bi pre proveli vreme ispred računara ili televizije jer se sve to može raditi dok se okreću pedale. Možete gledati svoju omiljenu seriju dok vežbate na biciklu. Neka vam posle neko kaže da ste lenji!
2. Sobni bicikl podstiče pozitivno razmišljanje
Kao i svaka druga fizička aktivnost, vožnja sobnog bicikla će pozitivno uticati na vaše fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Vežbanjem na ovoj spravi podstiče se lučenje hormona sreće koji je glavni faktor u borbi protiv anksioznosti i depresije. Ovakva vrsta aktivnosti će pomoći u svakom aspektu vašeg života jer prvo ćete raditi nešto što je veoma korisno za vas, a onda ćete polako postati otvoreniji i sigurniji. Šta više ukoliko vežbate u teretani sigurno ćete pronaći zajednički jezik sa ostalim ljudima koji dolaze da treniraju.
3. Sobni bicikl čuva zdravlje vaših zglobova
U odnosu na drugu spravu kao što je traka za trčanje, sobni bicikl ne stvara preveliki napor na zglobove i kolena čak i kad se radi o starijim i gojaznim osobama. Šta više, istraživanja su pokazala da veći napor i opterećenje stvaraju svakodnevne aktivnosti – hodanje i trčanje.
4. Jača mišiće nogu
Vežbanje na sobnom biciklu je idealno za sve koji žele da toniraju svoje noge budući da su mišići nogu najaktivniji tokom pedaliranja. Ukoliko želite da pređete sa vežbanja umerenog intenziteta na viši nivo vežbanja možete povećati opterećenje na biciklu ili pedalirati u stajaćem položaju.
5. Čuva kardiovaskularni sistem
Kao aerobna aktivnost, vežbanje na sobnom biciklu pomaže u regulaciji visokog holesterola i visokog krvnog pritiska, kao i smanjenju šećera u krvi; na taj način predstavlja prevenciju od srčanog udara. Vežbanje na ovoj spravi takođe pomaže osobama koje su već imale srčani udar.
6. Štedi vreme, prostor i novac
Jednom uloženi novac u kupovinu sobnog bicikla znači da ne morate izdvajati dodatni novac za mesečnu članarinu u teretani. Usled preopterećenosti kućnim obavezama i obavezama na poslu nekada se prosto nema vremena da se ode u teretanu ili jednostavno nemate nijednu u svojem okruženju. Kada imate ovu spravu za vežbanje u svojoj kući, moći ćete da vežbate kad god poželite i koliko god dugo želite. Potrebna je samo jaka volja i onda će vežbanje postati vaša zdrava rutina.