Medicinska nega je pojam koji se sastoji u pružanju pomoći pojedincu ili grupi i to u sferi zdravstva. Bolesna lica, lica koja imaju posebne potrebe, kao i lica koja su u nekim poznijim godinama, zahtevaju redovnu i dobru medicinsku negu.
Bez obzira o kojoj kategoriji lica se radi, zadatak zdravstvenih radnika je da im olakšaju svakodnevnicu, da im umanje nelagodnosti i bolove, i na taj način omoguće neki pristojan kvalitet života. Postoje četiri faze u celokupnom procesu medicinske nege nekog lica. To su:
- Procena,
- Planiranje,
- Primena,
- Evaluacija ishoda.
Svaka zdravstvena nega treba da se zasniva na dva veoma bitna principa, a to su princip poštovanja ličnosti i princip humanosti. Zato je potrebno da svako ko se odluči da se bavi ovom profesijom bude spreman da se potpuno preda svom pozivu a sve u svrhu humanosti.
Kućna nega
Kućna nega se sprovodi od strane stručnih lica, koja se na profesionalan način ophode prema licima kojima je potrebna pomoć u zdravstvenom smislu. Domovi za stare, odnosno njihovi korisnici moraju imati obezbeđenu medicinsku negu, bez obzira na vrstu bolesti koju korisnici imaju. Zato domovi za stare, imaju stalno zaposlene koji se bave upravo medicinskom negom ovakvih lica. Cilj je da im se olakša svakodnevno funkcionisanje, kako bi ostatak života proveli dostojanstveno i kvalitetno onoliko koliko je to moguće u njihovom stanju. Kućna nega obuhvata:
- Pomoć i negu nepokretnih lica ili lica sa demencijom,
- Kupanje, pranje kose, kao i održavanje svakodnevne higijene,
- Oblačenje ili pomoć pacijentima prilikom oblačenja,
- Pripremu i serviranje obroka,
- Pomoć pacijentu prilikom kretanja ili pomeranja u krevetu,
- Pomoć pri uzimanju propisane terapije,
- Pomaganje prilikom korišćenja ortopedskih pomagala,
- Redovno održavanje higijene kreveta.
Potreba za profesionalnom negom
Kada je u pitanju potreba za korišćenjem profesionalnih usluga u domenu zdravstvene zaštite, kako medicinskih tako i usluga nege lica, ona uglavnom nastaje naglo, usled određenih stanja, bolesti ili starosti. U svakoj porodici se može dogoditi da se neki član naglo razboli ili mu se dogodi neka povreda, kao i hitna intervencija. Nakon svih tih dešavanja, često je pacijentima neophodna medicinska nega. Može se desiti da neko lice koje je u poznijim godinama doživi pad koji će ga učiniti nepokretnim ili su boravili u nekoj ustanovi, kao što su domovi za stare, a nisu imali adekvatnu negu.
Sve su to situacije koje zahtevaju negu od strane profesionalaca. Angažovanje stručnog medicinskog radnika može biti privremeno ili trajno rešenje. Može se desiti da će se u međuvremenu neko od članova porodice dovoljno izveštiti i moći da samostalno pruži negu članu kome je to neophodno. Drugi pak nemaju vremena a ni stručnosti pa zato angažuju trajnu negu koju pružaju profesionalno obučena lica.
Iako to uglavnom rade medicinske sestre ili tehničari, danas postoje i sertifikovane negovateljice, koje brinu o potrebama pacijenata. Osobe koje se bave ovim poslom moraju biti zrele u emocionalnom smislu, empatične i stabilne ličnosti, jer posao nije lak i nekada zahteva hitno reagovanje kako bi se pacijentu pomoglo.