Bilo koja prilika da je u pitanju, većina ljudi svoj ručni zglob, redovno okiti jednim ručnim satom. Sat je za mnoge aksesoar bez kojeg se ne može izaći iz kuće, dok je za druge samo komad koji se stavlja u pojedinim prilikama. Ono što ljude razlikuje kada su u pitanju satovi jeste samo ukus. Međutim, složićemo se da postoje satovi koji se pa, skoro većini sviđaju. Uglavnom su to “old school” satovi, koji su vanvremenski, ali samim tim i veoma skupi.
Poznate “marke” satova
Među takvim satovima, najpoznatiji od proizvođača jeste Rolex. Kada se pomene, uglavnom asocira na skupoću, što i nije daleko od istine. Sa druge strane, nešto popularniji satovi sa nešto nižom cenom su mehanički satovi poput Junghans-a, Christophera Vard-a i Sinn-a, koji pružaju nešto posebnije od oko 500 eura.
A ako imate dovoljno sreće da potrošite više od hiljadu eura, onda se vaše opcije zaista otvaraju, od klasičnog modela do potpuno novih modela nekih od velikih svetskih brendova satova.
Od čega cene zavise
To je pošteno pitanje: kako to da je taj sat 15.000 eura, dok je ovaj naizgled identičan 200 eura? Na kraju, sve se svodi na materijale, dužinu proizvodnje i nasleđe brenda. Kvarcni satovi su jeftiniji jer čak i najbolji kvarcni pokreti iz Švajcarske koštaju malo više od 50 eura, dok možete kineski pokret pokupiti za samo nekoliko eura.
Automatska kretanja ne samo da koštaju više, često mnogo više ako su napravljena u kući i rigorozno testirana, ali satovi koji ih drže imaju tendenciju da budu bolje dizajnirani, napravljeni od vrednijih materijala i dolaze iz dugog niza stručnog časovničarstva.
Otkup satova
Dok nekim satovima cene mogu da se pojačaju tokom vremena, većina će izgubiti deo svoje vrednosti tokom vremena. To znači da, ako ste spremni da pogledate starosnu dob časovnika, možete se dočepati pravog klasika, poput šezdesetih Omega Seamastera, za manje od hiljadu eura. Stoga, ukoliko vas zanimaju ”starudije”, otkup satova može proizći kao prava stvar za vas. Otkup satova, pored toga što može poslužiti i za kupovinu novih i modernih modela, pre svega služi za kupovinu originalnih, antikvitetnih satova, za koje postoji velika potražnja. Sve što je potrebno, jeste da odete u određenu zalagaonicu i pronađete svoj željeni sat, i sa sigurnošću u njegovu origlinalnost, okitite svoj ručni zglob. Na kraju krajeva, u zalagaonicama za otkup satova možete promeniti mišljenje, i vaš fokus prebaciti na neki noviji, “moćniji” sat.
Jednostavan vodič za komplikacije
Primetićete da neki satovi imaju dodatne tipke, to se naziva komplikacijama. Oni se kreću od „hronografa“, onaj sa funkcijom štoperice, koji se u velikoj meri koristi u motornim sportskim modelima, do „GMT“. Da li su nam potrebne komplikacije u godinama kada naši telefoni rade toliko? Ne baš.
Zašto je bitna veličina
Kao što nema tipične veličine ručnog zgloba, nema tipične veličine sata. Dok su neki satovi toliko veliki da se mogu videti iz svemira, većina ima prečnik između 34-44mm. Ako imate uže zglobove, kućište od 34-40mm će najbolje funkcionisati, dok će robusni muškarci sa velikim zglobovima odabrati modele do 46mm.
Debljina kućišta utiče i na izgled sata. Sat sa debljinom od 10mm bolje će stajati nego onaj koji je 15mm.
Nakon uzimanja u obzir gore navedenog, trebali biste imati bolju ideju o tome što čini odličan sat i zašto neki satovi upravljaju takvim statusom i poštovanjem. Što je još važnije, uskoro ćete moći da opravdate, barem za sebe, zašto ste odložili taj odmor iz snova za vas i vašeg partnera u korist komada metala, stakla i kože na vašem zglobu.