Bliži nam se kraj kalendarske godine, period kada veliki broj kompanija odlučuje da priredi proslave. Proslave pred novogodišnje praznike se uglavnom smatraju dobrom praksom poslodavca i omogućavaju radnicima da se malo opuste i povežu. Ujedno, proslava može biti prilika i da se pozovu klijenti i saradnici i da im se na ovaj način oduži i zahvali na ukazanom poverenju.
Međutim, menadžmentu često ostaje nejasno da li imaju pravo na odbitak PDV-a na osnovu izdataka za organizaciju kompanijske proslave ili konferencije. Pravo, naime, može varirati, u skladu sa zakonima koji se tiču poreza na dodatu vrednost. Preciznije, propisi o PDV-u dozvoljavaju odbitak prethodnog poreza na izdatke koji se smatraju poslovnim troškovima i koji su nastali u okviru redovnog obavljanja poslovne delatnosti. Kada su u pitanju kompanijske proslave ili konferencije, situacija je specifična. Naime, sve zavisi od toga da li se ovi troškovi smatraju reprezentativnim ili poslovnim troškovima i da li se smatraju opravdanim i neophodnim za obavljanje delatnosti.
Kompanijske proslave i konferencija – kada ima, a kada nema osnova za odbitak PDV-a?
Član 29. u stavu 1. i tački 2. Zakona o PDV-u, nalaže da obveznik nema pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu izdataka za reprezentaciju ako su u pitanju:
- izdaci za ugostiteljske usluge
- izdaci za odmor, sport i razonodu
- pokloni (osim poklona manjih vrednosti)
- i drugi izdaci učinjeni u korist poslovnih partnera, predstavnika poslovnih partnera, potencijalnih poslovnih partnera i drugih fizičkih lica, a da za to ne postoji pravna obaveza
Većina izdataka za kompanijske proslave nastaje u cilju razonode prisutnih (partnera, zaposlenih, saradnika, klijenata). Primer je angažovanje pevače ili benda, kao i propratno ozvučenje i postavka bine, angažovanje konobara i promotera. Zaključujemo da ovi troškovi imaju karakter reprezentacije.
S druge strane, na troškove promotivnih aktivnosti (pres kliping, saopštenja) obveznik ima pravo na odbitak PDV-a.
Kada je u pitanju organizacija konferencije, troškovi uglavnom podrazumevaju zakup sale i ugostiteljske usluge, kao i prenoćište za učesnike koji dolaze iz drugih gradova, ili možda država. U ovoj situaciji, izdaci se smatraju većinski opravdanim (obveznik ima pravo na odbijanje PDV-a), budući da se radi o skupu koji može značajno uticati na obavljanje delatnosti.
Na šta bi trebalo obratiti pažnju prilikom organizovanja kompanijske proslave?
Ako planirate organizovanje kompanijske proslave, trebalo bi obratiti pažnju na detalje. Npr. ako angažujete voditelja ili prezentera i date mu zadatak da zabavlja prisutne, trošak će imati karakter reprezentacije i samim tim nema prostora za odbitak PDV-a. S druge strane, ako je voditelj tu da pročita kratak istorijat kompanije i govori o aktuelnom asortimanu i ponudi kompanije, trošak će imati karakter promocije i tako se stiče pravo na odbitak PDV-a.
Zatim, ako se proslava organizuje u prostoru koji je za vreme događaja zatvoren za druge posetioce i ugovorena je i usluga služenja hrane i pića, ne postoji osnov za povrat PDV-a. Ako se posebno zakupi prostor i s drugim licem se dogovori isporuka hrane i pića za posluženje gostiju, dobija se pravo na odbitak PDV-a i to po osnovu zakupa.
Ukoliko se proslava organizuje u poslovnim prostorijama kompanije, obveznik nema pravo na odbitak PDV-a za ketering, ali može zatražiti odbitak za nabavku raznih aparata, kuhinjskih elemenata i druge opreme, neohodne za opremanje kuhinje koja će se koristiti.
Na troškove brendiranja i ukrašavanja prostora, kao i snimanja i fotografisanja događaja, obveznik može zatražiti odbitak prethodnog poreza. Povratak poreza može se tražiti i na troškove izrade brošura, kataloga i pozivnica, kao i za manje poklone partnerima (poklone čija vrednost ne prelazi 2.000 dinara).
Važno je znati da bi sve usluge trebalo fakturisati odvojeno, kako bi se ostvarilo pravo na povrat poreza.
Na šta bi trebalo obratiti pažnju prilikom organizovanja konferencije?
Konferencije predstavljaju poslovne skupove u funkciji obavljanja delatnosti.
Izdaci zakupa sale mogu povući pravo na povrat PDV-a, dok troškovi nabavke hrane i pića ne povlače to pravo. Troškovi smeštaja zaposlenih koji dolaze iz drugih gradova i država imaju karakter službenog puta i nose pravo odbitka PDV-a. S druge strane, izdaci za smeštaj kolega i drugih povezanih lica nose karakter reprezentacije, te nema prava na povrat poreza.
U slučaju da se na konferencijama dodeljuju nagrade zaposlenima, u pitanju su dobra i/ili usluge na koje obveznik nema pravo na odbitak PDV-a. Izuzetak jesu pokloni manje vrednosti. Nagrade, u ovoj situaciji, s aspekta poreza na dohodak građana, imaju karakter zarade.
Veoma je važno da se svi navedeni troškovi na pravi način knjiže i dokumentuju.
Ako prvi put organizujete kompanijsku proslavu ili konferenciju, najbolje bi bilo da se prethodno posavetujete s knjigovođom. Iz svega navedenog je jasno da troškovi koji na prvi pogled deluju slično, mogu različito da se tumače sa stanovišta zakona. Ipak, nema razloga za brigu, budući da će se knjigovodstvena agencija od poverenja sigurno pobrinuti da se ostvari pravo na povrat poreza svuda gde za to ima osnova.