Već nakon par nedelja od rođenja kod većine beba se razvijaju bolna stanja – grčevi koji mogu trajati nekoliko sedmica, meseci ili sve do uvođenja čvrste hrane.
Roditelji su nemoćni dok se bebe grče, plaču i teško ih je utešiti. Ipak, postoje načini koji će pomoći da se stanje popravi, a deca lakše prođu kroz ovu fazu.
Zašto nastaju grčevi kod beba? Kada se javljaju, kako pomoći?
Ovo su najvažniji saveti i preporuke za sve roditelje kojima deca imaju kolike.
Kakvi su to grčevi kod beba?
Grčevi kod beba i male dece prvenstveno nastaju zato što se organi za varanje prvi put stavljaju u funkciju i započinju sa varenjem mlečne hrane. Uz to, dete sada doji, često i guta vazduh koji se nakuplja u crevima i takođe izaziva bol i neprijatnost.
Na to sve treba dodati i činjenicu da deca jedu majčino mleko čiji sastav zavisi od kombinacije namernica koje mama jede pa ako je to hrana koje nadima i dete može imati brojne probleme sa varenjem.
Grčevi kod beba se prepoznaju po grčenju i crvenilu u licu bebe. Ona stenje, plače i nervozna je. Oni se češće javljaju u određenim delovima dana, a naročito ubrzo posle jela. Različiti saveti pomažu kod dece pa ih treba kombinovati i pronaći najbolje rešenje da bi se bebi olakšalo.
Grčevi kod beba i hrana koju majka treba da jede
Kada se kod dece javi problem sa nadimanjem i grčevima, majka mora da pripazi na hranu koju će jesti, a najpre da izbaci kupus, grašak, pasulj i sve drugo što je inače nadima jer će se kroz mleko preneti i na bebu. Na ovaj način će grčevi kod beba sigurno biti blaži i kraće će trajati.
Sa druge strane, u jelovniku treba da bude mnogo više lako svarljive hrane, hrane bogate vlaknima, voća i povrća da bi mleko bilo bogato vitaminima, a mama se oporavila od porođaja i nastavila sa svim aktivnostima oko gajenja bebe.
Masaže i utopljavanje stomaka
Nekim bebama pomaže blago masiranje stomačića kada su grčevi najintezivniji, uvođenje kapi i čajeva protiv grčeva što će pomoći da se izbace gasovi i dete lakše svari hranu.
Kao učinkovito se pokazalo i to da se deci greje stomak, bilo toplom pelenom bilo termoforom, a neka deca jednostavno vole da leže na stomaku ili da se tako nose. Treba biti obazriv oko temperature kojom se zagreva stomak bebe jer ne sme biti pretopla jer je stomak jako osetljiv kao i koža.
Grčevi tokom uvođenja čvrstih namernica
Grčevi kod beba nisu jedini grčevi sa kojima će se beba susresti. I tokom prelaska na nemlečnu ishranu deca mogu da imaju problem sa varenjem pa se mogu javiti grčevi i bol u stomaku.
Ipak, tada je situacija nešto drugačija jer se za užinu mogu dodati posebne mlečne formule koje su bogate probioticima što će detetu svakako olakšati varenje i pružiti adekvatnu podršku tokom privikavanja na novi način ishrane.
Pedijatar će na prvom pregledu razjasniti sumnje da li dete pati od grčeva ili ima neko drugo stanje koje mu izaziva nervozu. Ako su u pitanju kolike, nema brige iako ne postoji potpuno izlečenje jer je, uz prave savete, ublažavanje simptoma svakako moguće.