U novije vreme, kako tehnologija napreduje, tako se i proizvodni proces, ali i brojne mašine koriste na drugačiji način. Pod tim se misli prvenstveno na to da sve više kompanija, ali i pojedinaca nastoji da uštedi energiju, ali i da očuva kvalitet uređaja u što dužem vremenskom periodu.
Samim tim su svi u potrazi za načinom da to i učine. A u tome im bez ikakve sumnje pomaže u velikoj meri uređaj, poznat kao frekventni regulator. Cena takvih uređaja se u velikoj meri razlikuje, budući da je ponuda zaista obimna i da u velikoj meri zavisi kako od karakteristika samog uređaja, tako isto i od proizvođača. Ipak, bez obzira što su neki frekventni regulatori po mišljenju mnogih skuplji, nema nikakve sumnje da će se vremenom njihovo korišćenje u proizvodnom procesu i te kako isplatiti, jer će biti zabeležena značajna ušteda energije, dok će istovremeno trajnost uređaja biti poboljšana.
Koliko košta frekventni regulator?
Najpre treba napomenuti da postoje različiti modeli ovih uređaja, koji se koriste za različite mašine. Neki od njih mogu da budu korišćeni i na jednostavnim i na naprednim mašinama, ali je vrlo bitno da bude adekvatno određena snaga tih mašina.
Kada je u pitanju frekventni regulator, cena takvog jednog uređaja u velikoj meri zavisi i od proizvođača, ali i kao što smo već pomenuli, od karakteristika, odnosno od toga za koje mašine i uređaje su generalno koji modeli namenjeni.
Primera radi, jedan od najjednostavnijih košta oko 23 000 dinara, dok se cena može kretati i do 70 000 dinara, pa i više.
Uopšteno govoreći, iako je mnogima koji se odluče da koriste frekventni regulator, cena izuzetno važna, trebalo bi mnogo više da vode računa o tome koje karakteristike ima uređaj i da li mogu relativno brzo i lako da pribave odgovarajuće rezervne delove, ako se za time javi potreba.
Trebalo bi napomenuti i to da ovi elektronski uređaji imaju za cilj da upravljaju brzinom trofaznih asinhronih motora i da ulaznu frekvenciju i ulazni mrežni napon, pretvaraju u promenljive vrednosti, umesto fiksnih. Jednostavno rečeno, ušteda energije se smatra osnovnom prednošću korišćenja ovih uređaja. S obzirom na to da svi teže štednji energije, najbitnije je da znaju i to da je uz korišćenje frekventnih regulatora utrošak energije jednak trećem stepenu brzine. Samim tim se njegov utrošak njegove nominalne snage značajno smanjuje, što i te kako ima uticaja i na trajnost konkretnog uređaja i na troškove njegovog održavanja, pa i celokupne proizvodnje.
Svakako da u zavisnosti od modela, frekventni regulator može da zahvaljujući podešavanju brzine u procesu proizvodnje utiče i na smanjenje troškova održavanja, a istovremeno i na povećanje produktivnosti.
Takođe treba voditi računa i o tome koje karakteristike ima frekventni regulator, dok cena ipak ne bi trebalo da bude primarna. Najvažnije je da kupovinom tog uređaja bude obezbeđeno bolje korišćenje određenih mašina, što će bez ikakve sumnje vremenom da utiče i na kvalitet proizvodnog procesa, odnosno na samo radno okruženje.
Upravo zato što se na tržištu mogu naći frekventni regulatori različitih proizvođača i različitih karakteristika, a samim tim i različitih cena, potrebno je dobro razmisliti pre kupovine. A tom prilikom bi trebalo svakako uzeti u obzir sve ono što frekventni regulator treba da učini u konkretnom slučaju, pa tek onda odabrati odgovarajući proizvod.