Šta je peskiranje zuba?

Peskiranje zuba jedna je od tehnika koja se ne sme izostaviti u ovoj modernoj eri stomatologije. Ovi postupci osiguravaju trenutni efekat beljenja zuba. Jednostavne su i brze za izvođenje, a pored toga znatno olakšavaju oralnu higijenu.

Peskiranje zuba je standardni i jednostavni stomatološki postupak koji se izvodi radi poboljšanja oralne higijene. Reč je o čišćenju zuba od kamenca i taloga suspenzijom visokog pritiska koja sadrži čestice supstance za čišćenje. Granule dodate u tečnost označeni su kao zubni pesak, pa otuda i naziv celog postupka.

Glavna komponenta zubnog peska su supstance koje se odlično nose sa uklanjanjem zubnih naslaga. Međutim, istovremeno zubni pesak mora biti dovoljno nežan da ne ošteti gleđ zuba. Najčešće se koristi natrijum bikarbonat poznatiji kao „soda bikarbona“ ili glicin. Specifični ukus zubnog peska može izazvati neugodnost kod pacijenata tokom postupka. Zbog toga proizvođači obogaćuju proizvod raznim aditivima za ukus, prikrivajući neprijatne senzacije.

Vrste peskiranja

Peskiranje se može podeliti na supragingivno i subgingivno. Prvi postupak uključuje uklanjanje ostataka sa dela zuba iznad desni. Za ovu vrstu tretmana koristi se pesak sa tvrđim česticama koji omogućava uklanjanje čak i masivnog obojenja. Supragingivalno peskirenje koje rade profesionalci ne preti da ošteti gleđ zuba. Tokom postupka koji obavlja stomatolog ili higijeničar, višak suspenzije iz usne duplje sakuplja usisna pumpa, a na kraju se zubi poliraju posebnim gumicama ili četkicama. Kada zubar očisti zube, fluoridacija je dobra ideja za jačanje zubne gleđi.

Subgingivalno peskirenje pomaže da se rešite taloga i promene boje oko parodontalnih džepova. Neposredna blizina desni osetljivih na bol i desni koje su dobro snabdevene krvlju zahteva upotrebu peska sa mekšim česticama , a najčešća supstanca je glicin. Nakon celog postupka nema potrebe za poliranjem zuba. Naprotiv, subgingivno peskarenje se koristi umesto poliranja gumicama ili četkama.

Koliko traje peskiranje zuba?

Peskirenje zuba je brz i bezbolan postupak. Često se preporučuje pacijentima tokom rutinskih profilaktičkih oralnih pregleda. Postupak sprovodi zubar ili zubni higijeničar. U proseku je potrebno približno 20-30 minuta.

Postupak obično ne izaziva neželjene efekte. Međutim, neki pacijenti se žale na kratkotrajnu osetljivost zuba ili blage, ali brzo zarastajuće iritacije desni.

Preporuke nakon postupka

Peskirenje zuba daje trenutni efekt osveženih zuba. Međutim, njegov trajni efekat u velikoj meri zavisi od pažljivosti pacijenta. Odmah nakon postupka, npr. 2-3 sata preporučuje se da se uzdržite od bilo kakvih obroka ili pića. Takođe se preporučuje da se izbegava hrana jakih boja kao što su cvekla, bobice, spanać, kafa, vino i čaj. Da bi se osigurao najbolji efekat, pacijent treba da se uzdrži od konzumiranja ovih proizvoda najmanje 24 sata.

Takođe, pacijent ne bi trebalo da zaboravi na rutinsku oralnu higijenu. Najbolja preporuka je četkanje zuba nakon svakog obroka 2-3 minuta, a koristite i zubni konac i vodicu za usta.

Kakav je rezultat nakon peskiranja zuba?

Brojne bakterije se akumuliraju u zubnom plaku. To može prouzrokovati uništavanje gleđi, oštećenja karijesa ili parodontalne bolesti. Zahvaljujući peskiranju zuba, neželjeni problemi u usnoj duplji biće uklonjeni, a biće izbegnuto i ozbiljni zdravstveni problemi.

Peskiranjem se uklanja površinska promena boje, pa pacijent napušta stomatološku ordinaciju sa svetlijim, glađim i osveženim zubima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *