Kada je dobro izabrati sivi laminat za dom?

Navika je takva da su podovi ili tamni ili svetliji, ali se braon boje teško odvikavamo. Tu je promenu napravio prodor belih podova, koji su došli zajedno sa trendom minimalizma i potražnje belog nameštaja u velikoj meri. Međutim, šta se dešava kada se pomene sivi laminat?

Prva asocijacija mnogima govori da če se postiću sumornost u enterijeru, dosadan izgled, koji uz sve to negativno utiče na postojanje opuštene i pozitivne atmosfere. Ta siva boja se skoro bez izuzetka povezuje sa tmurnim vremenom, oblacima i jesenjim kišama. Ali, to nije tako. Siva je sve više u upotrebi kada se uređuju životni prostori, a posebno je to izraženo kroz odabir sivih podova. Zato je sivi laminat polako počeo da dobija ozbiljnu popularnost, zbog čega su arhitekte enterijera veoma ponosne. Hajde da otkrijemo i zbog čega.

Uticaj sivog laminata na enterijer

Krenimo od boje. Iako se čini da siva utiče depresivno na osobe koje su u njenom okruženju, to nije istina. Siva boja opušta, relaksira, bar kada su u pitanju nijanse sive koje se koriste za podove. Ne zaboravite na postojanje nijansi, pa da siva ne predstavlja crnu boju, već sivu boju koja se uklapa u celokupan enterijer. Psiholozi kažu da sivi laminat svojim delovanjem kroz boju utiče na postojanje ravnoteže kod osoba, kao i na dobijanje samokontrole i njeno jačanje. Znači, padoše teorije o negativnom uticaju u vodu. Ali, šta tačno sivi laminat znači za celokupan enterijer?

U pogledu prostora, sivi podovi su perfektna podloga. Svojom bojom omogućavaju da se nameštaj i detalji u enterijeru više primete, da budu vidljiviji. Zato se uz sive podove uvek biraju nameštaj u nekim bojama, poput žute, smaragdno zelene, tamno ljubičaste, a prostor dekoriše brojnim detaljima koji postaju vidljivi konstituent enterijera, jer se uz tamno braon ili svetle podove ne bi toliko ni primetili. Zato sivi laminat i jeste sve popularniji, jer pruža zaista mnogo mogućnosti u uređenju i dekorisanju, a da sve to bude primećeno.

Nijanse sivog laminata

Kao što smo već i napomenuli nijansa i njen odabir jeste nešto što je glavno u svemu ovome. Nije svaka nijansa sive boje odličan izbor. Svetlo sivi laminat, sa bisernim odrazom, čini da prostorija dobije potrebnu svežinu. Usled toga se dobija i nešto više strog, aristokratski izgled enterijera. Kada želite da ostvarite dinamiku u prostoru, neki jači i primetniji kontrast, onda se bira laminat u boji mokrog asfalta, grafitno sive boje, jer ona to dozvoljava i pruža. Ali, kada želite da prostor utoplite, da dobije nežniji i topliji „vajb“, onda se biraju sivo-braon ili sivo-bež tonovi. Na ovaj način odabran, sivi laminat ostvaruje ogroman uticaj na lepotu celokupnog enterijera.

Postizanje minimalizma uz sivi laminat, u pogledu postavljanja isključivo sivih tonova, ne predstavlja dobar izbor, jer se tako već utiče na dobijanje sumornih prostorija. To je moguće u umetničkim studijima za slikanje, nekom kutku, međutim, uređenje životnog prostora na takav način nije preporučljivo, jer on zahteva određenu živost, toplu atmosferu, prijatnost tokom boravka, a ne postizanje hladnog efekta koji ne bi uticao pozitivno.

Posted in Dom

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *